Öğrenci Öğrenim Hareketliliği

Öğrenim Hareketliliği Nedir?
 • Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin, öğreniminin bir bölümünü kurumlararası anlaşma ile ortak olunan yurtdışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Erasmus Öğrencisi Nasıl Olabilirim?

 1. Öncelikle son başvuru tarihlerini ve uygunluk kriterlerini kontrol et. (Başvurular her yıl ŞUBAT-MART aylarında alınmaktadır. Önlisans/lisans öğrencisiysen genel akademik not ortalaman 4 üzerinden en az 2.20yüksek lisans/doktora öğrencisiysen 4 üzerinden en az 2.50 olmalıdır. Alttan dersin varsa üzülme, başvurman için iki şart not ortalaması ve bölüm ikili anlaşması olmasıdır.)
 2. Yurtdışında eğitim almak istediğin üniversiteyi Erasmus sayfamızdaki İKİLİ ANLAŞMALAR bölümünden seç.
 3. Belirtilen başvuru tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Erasmus Ofisine başvuru formu ve transkriptin ile başvur.
 4. Başvurunun hemen ardından ünivesitemiz merkez kampüsünde yer alan Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezinden sınav randevusu al.
 5. Çevrimiçi dil sınavından 100 üzerinden en az 50 puan al ve yurtdışı hayallerine kavuş!

Peki Hibe Veriyor Musunuz?

 • Yurtdışında eğitim aldığın süre boyunca masraflarının bir kısmını karşılamak üzere sana hibe ödemesi yapıyoruz.
 • Hibe ödemesini 2 taksitte yapıyoruz. İlk taksit toplam hibenin %80'idir. İkinci taksit ise yurtdışından döndükten sonra aldığın ders kredisinin (dönemlik en az 30 AKTS) 2/3'ünü geçtiğin takdirde ödenmektedir. 
 • Hibe miktarları gittiğin ülkeye göre değişiklik göstermektedir ve aylık olarak hesaplanmaktadır. 
 • Hibe miktarları şu şekildedir:
Hayat pahalılığına göre ülkeler Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler (2018-2019 döneminde geçerli hibeler) Aylık Hibe (€)

Grup 1 ve 2

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan 500
Grup 3

 

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye 300

Erasmus Öğrencisi Olmaya Hak Kazandım. Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?

 • Tebrik ederiz. Erasmus öğrencisi olduğuna göre artık resmi işlemlere geçebiliriz.
 • Erasmus dönemin 3 bölümden oluşmaktadır: 1. Hareketlilik Öncesi 2. Hareketlilik Sırasında 3. Hareketlilik Sonrası
 • Belgeleri görmek için tıklayınız.