Öğrenim Hareketliliği

Erasmus dönemin 3 bölümden oluşmaktadır

  1. Hareketlilik Öncesi
  2. Hareketlilik Sırasında
  3. Hareketlilik Sonrası

1. Hareketlilik Öncesi İşlemler

KABUL MEKTUBU (ACCEPTANCE LETTER)
Öğrenim görmeye hak kazandığın üniversiteden alacaksın. Bu belgeyi hem vize almak için kullanacaksın hem de kendi üniversitendeki Erasmus Ofisine teslim edeceksin. Bu mektubu almak için öncelikle kazandığın üniversitenin Erasmus sayfasına gir. Başvuru belgelerini öğren. Başvuru için genellikle başvuru formu, öğrenim belgesi ve pasaport bilgileri talep edilmektedir.
ÖĞRENİM ANLAŞMASI (LEARNING AGREEMENT)
Yurtdışında alacağın dersler döndüğünde kendi üniversitende tam olarak tanınacaktır. Yurtdışında alacağın dersleri belirlemek ve kendi üniversitende hangi derslere karşılık olarak sayılacağını kayıt altına alan bu belgeyi hazırlaman gerekiyor. Bunun için hemen öğrenim görmeye hak kazandığın üniversitenin Erasmus sayfasına girmelisin ve bölüm koordinatörünle birlikte ders eşleştirmesi yaparak formu doldurmalısın. Kendi imzan, bölüm ve kurum koordinatörünün imzası ile gideceğin üniversiteye gönderiyorsun. Gideceğin üniversite de bu belgeyi onayladıktan sonra alacağın dersler garanti altına alınmış olacaktır.
TANINMA BELGESİ
Bu belge, öğrenim anlaşmasının ayrılmaz bir parçasıdır ve Türkçe dilindedir. Öğrenim anlaşması gibi bu belgede de kendi üniversitende ve gideceğin üniversitede alacağın dersleri eşleştiriyorsun. Tabi ki bölüm koordinatörünle! Bu belgeyi imzalattıktan sonra kendi üniversitendeki Erasmus Ofisine teslim ediyorsun. Gideceğin üniversiteye göndermiyorsun.
AVRO HESAP CÜZDAN FOTOKOPİSİ
Üniversitemiz merkez kampüs içerisinde yer alan Ziraat Bankası şubesinden adına AVRO para cinsinden bir hesap açtırarak hesap cüzdanının bir örneğini Erasmus Ofisine getirmelisin. Alacağın hibenin bu hesaba yatırılacağını unutma!
SİGORTA
Yurtdışında öğrenim gördüğün süreyi kapsayacak şekilde bir eğitim sigortası yapmalısın. Bunun için sana sigorta şirketi (reklam olur diye) öneremiyoruz. Sigorta vize başvurusunda da gereklidir. Sigorta yaptırdığında Erasmus Ofisine sigorta poliçe numarası ve şirketin ismini bildirmelisin. Hibe sözleşmesi için gereklidir!
KONSOLOSLUK İÇİN HİBE YAZISI
Vize almaya gitmeden önce Erasmus Ofisine gelerek hibe yazını alabilirsin. Bu belge vize alman için gereklidir.
VİZE SAYFASI FOTOKOPİSİ
Gideceğin üniversiteden gelen kabul mektubu, Erasmus Ofisinden alacağın hibe yazısı ve konsolosluğun talep ettiği diğer belgelerle vize başvurusu yapmalısın. Vize başvurusu için randevu gerekebilir, o yüzden gideceğin ülke konsolosunun sayfasından detayları öğrenmelisin.
HİBE SÖZLEŞMESİ
Vizeni aldıktan sonra senin hibe sözleşmesi imzalıyoruz. Bu sözleşmede yurtdışında öğrenim göreceğin süre zarfında yükümlülüklerini ve alacağın hibeyi kayıt altına alıyoruz. Unutma, hibe sözleşmesi imzalamadan hibe ödemesi yapamıyoruz!
ÇEVRİMİÇİ DİL SINAVI
Erasmus faaliyeti başlamadan önce OLS sistemi üzerinden eposta adresine gönderilecek bir bağlantı ile eğitim alacağın dilde bir çevrimiçi dil sınavına gireceksin. Bu sınavı internet üzerinden kendi başınıza istediğiniz yerde gerçekleştirebilirsiniz.
ERASMUS ÖĞRENCİ BEYANNAMESİ
Bu belgeyi indirerek dosyanızda saklamanızı öneririz. Çünkü bu belge Erasmus öğrencisi olarak hak ve yükümlülüklerinizi göstermektedir.
 

2. Hareketlilik Sırası İşlemler

VARIŞ ONAY BELGESİ (ARRIVAL FORM)
Yurtdışına gittiğinde ilk iş, öğrenim göreceğin üniversitenin Erasmus Ofisine gitmelisin. Oradan alacağın varış onay belgesini taratıp bizlere eposta ile göndermelisin. 
DERS DEĞİŞİKLİK FORMU (CHANGES TO LEARNING AGREEMENT)
Öğrenim Anlaşmasının 2.sayfasıdır. Yurtdışına gitmeden önce hazırlamış olduğun öğrenim anlaşmasının ikinci bölümü ders değişiklik bölümüdür. Eğitim esnasında ders değiştirmek zorunda kalırsan bu belgeyi kullanarak ders ekleyip/çıkarabilirsin. Bu işlemi ilk 30 gün içerisinde tamamlaman gerekmektedir. Bu belgeyi gittiğin üniversiteye onaylattıktan sonra taratıp bizlere göndermeyi unutma!
 

3. Hareketlilik Sonrası İşlemler

ÖĞRENİM ANLAŞMASI (TRANSCRIPT OF RECORDS)
Yurtdışına gitmeden önce hazırlamış olduğun öğrenim anlaşmasının üçüncü bölümü yurtdışında aldığın derslerin isimlerini, kredilerini ve notlarını göstermektedir. Bu belgeyi gittiğin üniversitenin Erasmus Ofisinden alacaksın. Kendi kurumunda derslerinin sayılması için bu belge çok önemlidir.
KATILIM BELGESİ [İNGİLİZCE]
Gittiğin üniversitenin Erasmus Ofisinden bu belgeyi almalısın. Bu belgede gittiğin üniversitede öğrenim gördüğün tarihler yer almaktadır.
KATILIM BELGESİ [TÜRKÇE]
Gittiğin üniversiteden aldığın İngilizce dilindeki katılım belgesinin Türkçe örneğidir. İngilizce katılım belgesine göre doldurarak erasmus@erdogan.edu.tr adresine eposta ile göndermen yeterlidir.
ANKET (QUESTIONNAIRE)
Yurtdışından döndükten sonra ve yukarıdaki öğrenim anlaşması ile katılım belgesini Erasmus Ofisine teslim ettikten sonra eposta adresine bir anket göndereceğiz. Bu anketi internet üzerinden doldurarak sisteme yüklemen yeterlidir. Bu anket, kalan hibenin ödenmesi için ön şarttır. Bu yüzden önemlidir.
ÇEVRİMİÇİ DİL SINAVI
Yurtdışına gitmeden önce tamamladığın çevrimiçi dil sınavını bu sefer faaliyetin bittikten sonraki dil sınavını tamamlaman gerekiyor. Anket ile çevrimiçi dil sınavı kalan hibenin ödenmesi için ön şarttır.
Diğer